ЧАСТІ ХВОРОБИ МАЛЮКА
ЧОМУ СИТУАЦІЯ ПОВТОРЮЄТЬСЯ

У практиці майже кожного вихователя, певно, траплялися випадки, коли дитина щойно прийшла до дитячого садка, а за кілька днів захворіла. А коли батьки після хвороби приводили дитину до дитячого садка, ситуація повторювалася. Найчастіше в дітей медсестра та вихователі виявляли:

• нежить;
• запалення горла;
• бронхіт;
• висипання на шкірі;
• невротичні стани;
• захворювання шлунково-кишкового тракту.

Це нормальні реакції дитячого організму на стресову ситуацію і не варто передчасно бити на сполох.

Часто батьки звинувачують інших дітей, які накашляли, чхнули на їхню дитину; гніваються на виховательку, яка відчинила вікно, чи на помічника вихователя, яка не так зав'язала шарф. Та зазвичай причина інша — найімовірніше, у дитини психосоматичне захворювання. Це означає, що внутрішні переживання дитини пов'язані з її тілом: кожна негативна емоція відображається в певному його сегменті.

Попри те, що всі симптоми вказують на психосоматичне захворювання в дитини, все одно, про всяк випадок необхідно звернутися до лікаря.

ЯКІ ПРИЧИНИ НЕГАТИВНИХ РЕАКЦІЙ У ДИТИНИ НА ДИТЯЧИЙ САДОК

На сімейній нараді батьки вирішили — дитині час іти до дитячого садка. Вони і радіють цій важливій події, і хвилюються водночас. Адже не знають, як дитина почуватиметься в незнайомих умовах та чи порозуміється з новим оточенням.

Діти по-різному адаптуються до дитячого садка. У когось ці нові життєві умови зумовлюють цікавість і радість, у когось через раптову розлуку з рідними — сум, тривогу й розпач. Однак обидві моделі адаптації цілком нормальні.

Батькам потрібно пам’ятати про можливі негативні реакції дитячого організму на дитячий садок:

• коли батьків немає поряд, дитина не лише почувається дискомфортно, а й небезпечно. А безпека — це базова потреба людини після втамування спраги й голоду;

• спричинити дискомфорт у дитини можуть і побутові умови. Удома в неї інші правила, звички, їжа тощо. Варто заздалегідь дізнатися про ці особливості різним спеціалістам дошкільного закладу таким як вихователі групи, медичній сестрі та практичному психологу;

• навіть попри зрілий вік і досвід виховання інших дітей, більше цікавтеся особливостями дитячої психології, аби під час адаптації дитини уникнути неправильної поведінки, що в такий спосіб загострить проблему.

ЯК ЗАПОБІГТИ ПСИХОСОМАТИЧНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ

Профілактика психосоматичних захворювань у дитини — здорова спокійна мама. Іноді мами бувають занадто сентиментальними. Замість того, щоб позитивно налаштовувати дитину й радіти разом з нею цікавим подіям, починають надміру хвилюватися.

«Що ж це буде з моєю Марійкою, поки мене не буде поряд?»
«А що, коли Василька ображатимуть?»
« Я Іринку так надовго ще не лишала саму...»

Часто ці хвилювання безпідставні. Мами наслухаються «страшилок» із телевізора, інтернету, від близьких і накручують себе. Та не завжди можна усвідомити, що через таку поведінку в дитини може послабитися імунітет. Адже дитина все ще емоційно близька з матір'ю і відчуває, коли та хвилюється. Тому батькам дуже важливо контролювали свої емоції. Адже для дитини перебувати в новому середовищі і так — стрес. Йдеться про стрес не як щось негативне, а як «вимушену» адаптацію дитини до нових умов.

«ЗЧИТУЄМО» СИМПТОМИ ПСИХОСОМАТИЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ У ДИТИНИ

Нежить — розлука з матір'ю, прохання допомогти, стримання сліз.
Астма — обурення.
Ангіна — уникнення грубості.
Захворювання очей — побоювання теперішнього.
Бронхіт — суперечки, крики, замикання в собі.
Зубний біль — нерішучість.
Нервозність — страх, занепокоєння.
Захворювання шлунково-кишкового тракту — побоювання нового, небажання пізнавати нове.
Кольки — дратівливість, нетерплячість, незадоволення оточенням.
Заїкання — невпевненість, недостатнє самовираження.
Гризіння нігтів — розгубленість, самопоїдання, конфлікт із батьками.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК

Адаптація (відлат. adapto — пристосовую) — пристосування будови та функцій організму, його органів і клітин до умов середовища.

Адаптація соціальна (від. лат. adapto — пристосовую, socialis — соціальний) — постійний процес активного пристосування індивіда до умов соціального середовища.

Психосоматика (від грец. — душа; — тіло) — напрям медичної психології, що вивчає впливи психологічних чинників на виникнення соматичних захворювань.

Стрес (від англ. stress — тиск, напруження) — стан людини, що виникає внаслідок впливу різних екстремальних чинників (стресорів) на організм.

Кiлькiсть переглядiв: 272